close
تبلیغات در اینترنت
چرا لعن میکنیم؟

النباء العظیم
 امام رضا علیه السلام فرمودند : كَمَالُ الدِّینِ وَلَایَتُنَا وَ الْبَرَاءَةُ مِنْ عَدُوِّنَا .بحارالأنوار ج : 27 ص : 58 دین كامل به دو چیز بستگی داره . ولایت ما اهل بیت و برائت و دوری جستن از دشمنان ما . بازم تاكید میكنم در این مورد روایت اینقدر زیاد داریم كه من تصمیم گرفتم فقط قسمتی از این روایات رو در دو پست به شما هدیه بدم . در واقع تمامی اعمال حسنه انسان بستگی به دو ركن و دو ستونه . كه اگر یكی از این دو ستون نباشه ساختمان ایمان فرو میریزه بدون تردید . هَلِ الدِّینُ إِلَّا الْحُبُّ وَ الْبُغْض…
قالب وبلاگ

Get Flash Code

موضوعات سايت
ائمه
قرآن کریم
غاصبین
آرشيو
پیغام مدیر سایت
سلام دوست من به سایت النباء العظیم خوش آمدید لطفا برای استفاده از تمامی امکانات

دانلود فایل , شرکت در انجمن و گفتگو با سایر اعضا در سایت ثبت نام کنیدآخرین ارسال های تالار گفتمان

 امام رضا علیه السلام فرمودند :

كَمَالُ الدِّینِ وَلَایَتُنَا وَ الْبَرَاءَةُ مِنْ عَدُوِّنَا .بحارالأنوار ج : 27 ص : 58

دین كامل به دو چیز بستگی داره . ولایت ما اهل بیت و برائت و دوری جستن از دشمنان ما . بازم تاكید میكنم در این مورد روایت اینقدر زیاد داریم كه من تصمیم گرفتم فقط قسمتی از این روایات رو در دو پست به شما هدیه بدم . در واقع تمامی اعمال حسنه انسان بستگی به دو ركن و دو ستونه . كه اگر یكی از این دو ستون نباشه ساختمان ایمان فرو میریزه بدون تردید . هَلِ الدِّینُ إِلَّا الْحُبُّ وَ الْبُغْض .

( مستدركالوسائل ج : 12 ص : 227 / مستدركالوسائل ج : 15 ص : 129/ بحارالأنوار ج : 65 ص : 63 / )

امام صادق علیه السلام فرمودند:ایا دین جز دوست داشتن و بغض نسبت به دشمنان خدا و اهل بیت علیهم السلام چیز دیگه ای هست ؟ یعنی دین یعنی همین دوست داشتن اهل بیت و بیزاری از دشمنان اونها ست . خلاصه این موضوع در دین اینقدر اهمیت داره كه و اینقدر در دین تاكید شده كه اگر كسیعالما و عامدا ( یعنی متوجه باشه كه این بیزاری از دشمنان اهل بیت این قدر مورد تاكید دین مبین اسلامه ) با این قضیه مخالفت كنه بی تردید حرووم زاده ست . امام صادق علیه السلام فرمودند : هر كسی در كفر دشمنان و ظالمین به حق اهل بیت شك كنه كافر است . مَنْ شَكَّ فِی كُفْرِ أَعْدَائِنَا وَ الظَّالِمِینَ لَنَا فَهُوَ كَافِر( وسائلالشیعة ج : 28 ص : 345 / بحارالأنوار ج : 8 ص : 366 / بحارالأنوار ج : 27 ص : 62 )

رسول الله صلی الله علیه واله وسلم صراحتا فرمود : یا علی اگر بنده ای هزار سال خدا را عبادت كند و روز ها روزه بگیرد و شب ها شب زنده داری كند و به اندازه كوه احد طلا و نقره داشته باشد و همه انها را در راه خدا انفاق كند و در بین صفا و مروه مظلوما كشته شود ، ‌اگر ولایت توو فرزندان تو را نداشته باشد هیچ یك از اعمالش قبول نمیشود و حتی بوی بهشت هم به مشامش نمی رسد و نیز ولایت تو بدون برائت از دشمنان تو و دشمنان فرزندان تو قبول نیست (1).

امام صادق علیه السلام : دروغ میگوید كسی كه ادعا كند ما را دوست دارد و از دشمنان ما برادت نمیجوید . (‌2)

امام صادق علیه السلام فرمودند: هر کس در کفر دشمنان ما (اهل بیت ) و کسانی که به ما ظلم کرده اند شک کند او خود کافر است (3)

امیرالمؤمنین(علیه‌السلام) فرمودند: والله اگر این امت روی خاك بایستند با پای برهنه در حالی كه بر سر خود خاكستر ریخته باشند و گریه و زاری كنند و بر كسانی كه آن‌ها را گمراه كرد‌ه‌اند و راه خدا را بسته‌اند و مردم را به سوی جهنم خوانده‌اند؛ لعنت كنند باز این امت در لعن و بیزاری كم كاری كرده‌اند. (4)


در روایت آمده است: مرد خیاطی دو پیراهن نزد امام صادق(علیه‌السلام) آورد و عرض كرد: من هنگام دوختن یكی از این دو پیراهن صلوات بر محمد و آل محمد می‌فرستادم و هنگام دوختن دیگری لعن بر دشمنان محمد و آل محمد(صلی الله علیه و آله) می‌فرستادم. شما كدامیك را اختیار می‌نمایید؟ امام صادق(علیه‌السلام) پیراهنی را كه با ذكر لعن دوخته شده بود انتخاب نمودند و فرمودند: من این پیراهن را بیشتر دوست دارم. (5)

امیرالمؤمنین(علیه‌السلام) در حال طواف كعبه بود مردی پرده خانه كعبه را گرفته و صلوات بر محمد و آل محمد(صلی الله علیه و آله) می‌فرستاد، حضرت بر او سلام نمود. بار دوم حضرت او را دیدند ولی سلام نكردند. آن مرد عرض كرد یا امیرالمؤمنین! چرا این بار به من سلام ننمودید؟ حضرت فرمود: نخواستم تو را از ذكر لعن كه این بار می‌گفتی باز دارم. چرا كه لعن از صلوات بر محمد و آل محمد(صلی الله علیه و آله) بالاتر است. (6)

امام محمد باقر علیه السلام فرمودند: ای اباحمزه ! همانا کسی (واقعا) بندگی خدا را می کند که شناخت به او داشته باشد. واما کسی که شناخت به او ندارد مانند کسی است که عبادت و بندگی غیر او را می کند این چنین که مخالفین را در گمراهی می بینی. ابوحمزه می گوید عرض کردم: خدا امور شما را اصلاح فرماید معرفت و شناخت خدا چیست ؟ حضرت فرمودند: شناخت خدا و معرفت به او چنین است که در پیروی از امیرمومنان علی علیه السلام و اقتدا به او و پیشوایان هدایت(امامان) بعد از او، و برائت و بیزاری از دشمنان ایشان به سوی خدا، تایید و تصدیق خدا و رسول ص را بکند. ابوحمزه می گوید: عرض کردم خدا امور شما را اصلاح فرماید چه عملی را انجام دهم تا حقیقت ایمان را در خود کامل کنم؟ حضرت فرمودند: دوستی کن با دوستان خدا و دشمنی کن با دشمنان خدا و با راستگویان باش همانطور که خدا تو را امر فرمود. (کونوا مع الصادقین)ابوحمزه گوید عرض کردم: دوستان چه کسانی هستند؟ حضرت فرمودند: دوستان خدا حضرت محمد رسول خدا ص و علی و حسن و حسین و علی بن حسین علیهم السلام پس امر منتهی به ما میشود و سپس به سوی فرزندشان جعفر علیه السلام اشاره نمود و فرمودند: پس هر کس که دوست بدارد ایشان را همانا دوستدار دوستان خداست و با راستگویان است. همانطور که خدا به او فرمان داده است. ابوحمزه گوید: عرض کردم خدا امور شما را اصلاح فرماید، دشمنان خدا چه کسانی هستند؟ حضرت فرمود: چهار بت هستند. عرض کردم: چه کسانی هستند؟ فرمودند: ابوالفصیل و رمع و نعثل و معاویه (ابوبکر و عمر و عثمان و معاویه) و هر کس که متدیّن به دین آنها باشد. پس هر کس که با آنان دشمنی کند همانا با دشمنان خدا دشمنی کرده است. ( 7)

امام صادق علیه السلام فرمودند: دوستی اولیای پروردگار واجب و بیزاری جستن از دشمنان اولیای خدا نیز واجب است. بیزاری از کسانی که به آل پیامبر ص ظلم نمودند و نسبت به آنان پرده دری کردند. فدک را از حضرت فاطمه سلام الله علیها گرفتند و او را از ارث محروم داشتند و حقوق او و همسرش را غصب نمودند. و برای آتش زدن خانه حضرت فاطمه سلام الله علیها همت گماردند و ظلم به آنها را پایه ریزی کردند و سنت رسول الله ص را تغییر دادند واجب است. همچنین واجب است بیزاری جستن از ناکثین و قاسطین و مارقین و نیز بیزاری از تمامی انصاب و ازلام و پیشوایان گمراهی و رهبران ظلم از ابتدا تا انتهایشان. و نیز واجب است بیزاری از شقی ترین اولین و شقی ترین آخرین، پی کننده شتر ثمود و قاتل امیرالمومنین علیه السلام و نیز واجب است بیزاری از تمامی قاتلان اهل بیت علیهم السلام. ( 8 )

امام باقر علیه السلام فرمودند: همانا آن دو شیخ (عمر و ابابکر) از دنیا رفتند وتوبه نکردند و به یاد نیاوردند آن ظلمهایی که در حق امیرالمومنین علیه السلام روا داشتند پس لعنت خدا و فرشتگان و همه مردم بر آن دو باد. (9)

امام کاظم علیه السلام فرمودند: اولی و دومی همان دو نفری هستند که به اندازه چشم به هم زدنی ایمان نیاوردند.(10)

امام كاظم علیه السلام فرمودند: هردو نفر (عمر و ابابکر) کافرند. نفرین و لعنت خدا و فرشتگان و همه مردم بر آنها باد. به خدا سوگند هیچگاه به دل ایمان نداشتند ... همیشه حیله باز و اهل شک و ریب و نفاق بودند تا ملائکه عذاب, آنها را قبض روح و به جایگاه ذلت و خواری در دارالمقام (دوزخ) فرستادند (11)

ابوحمزه ثمالی می گوید: به امام سجاد علیه السلام عرض کردم: از شما درباره فلانی و فلانی (عمر و ابابکر) سوال دارم ؟ حضرت در پاسخ فرمودند: لعنت خدا بر آن دو باد به عدد تمام لعنت های الهی و به خدا سوگند آن دو مردند در حالی که کافر و مشرک به خدای بزرگ بودند. (12)

ابو علی خراسانی از غلام امام سجاد علیه السلام نقل می کند که او گفت: در خدمت امام سجاد علیه السلام خلوتی داشتیم به او عرض نمودم: از من بر شما حقی است اگر من را از احوال آن دو (عمر و ابابکر) با خبر نسازید ؟ پس حضرت فرمودند: آن دو کافرند و هر کس محبت آنها را داشته باشد کافر است.(13)

شیخ مفید از طریق اهل سنت به اسناد خویش از محمد بن سائب و او از کلبی نسابه نقل نموده که گفت: هنگامی که امام صادق علیه السلام به عراق آمده و در منزل حیره اقامت گزیدند. ابوحنیفه به محضر آن حضرت شرفیاب شده و در مورد مسائلی از حضرت سوال نمود که از جمله آنها این بود: فدایت شوم امر به معروف چیست؟ فرموند: ای ابا حنیفه ! معروف نزد اهل آسمان و زمین, امیرالمومنین علیه السلام است. عرض کرد: فدایت گردم منکر چیست؟ فرمود: منکر آن دو نفر هستند که در حق او ظلم کردند و خلافتش را غصب کردند و مردم را بر او مسلط نمودند. عرض کرد: پس این که می بینیم مردم معصیت می کنند و آنها را نهی از معاصی می نماییم چیست؟ فرمود: آن امر به معروف و نهی از منکر نیست بلکه (آنچه که گفتم) خیری است مقدم بر آنچه که تو می گویی.(14)

فضیل بن رسان از امام باقر علیه السلام نقل می کند که حضرت فرمودند: مثال ابوبکر و پیروانش مثال فرعون و فرعونیان است و مثال امام علی علیه السلام و شیعیانش مثال موسی علیه السلام و پیروانش است(15)

امام صادق علیه السلام فرمودند: کسی که ذره ای از محبت اولی و دومی را به دل داشته باشد استحقاق بهشت ندارد(16)

سلمان فارسی رحمه الله به عمر گفت: از رسول خدا صلی الله علیه واله در مورد آیه: در آن روز (قیامت) کسی مانند او عذاب نمی شود و کسی مانند او به بند کشیده نمی شود. (فجر 25-26) سوال کردم. حضرت فرمودند: به درستی که آن شخص تو هستی ای عمر . او به سلمان گفت ساکت شو! (17)

حسین بن ثویر و ابوسلمه سراج نقل کرده اند که: از امام صادق علیه السلام شنیدیم که آن حضرت بعد از هر نماز واجب لعن می کرد چهار مرد ملعون و چهار زن ملعون را. اما مردان عبارتند از: ابابکر, عمر, عثمان, معاویه و زنان عبارت بودند از: عائشه,حفصه, هند و ام الحکم خواهر معاویه (18)

امیرالمومنین علیه السلام نقل شده است که فرمودند: خدا پسر خطاب (عمر) را لعنت کند. اگر او نبود هیچ مرد و زنی زنا نمی کرد مگر زن و مرد شقی.(19)

حضرت زهرا سلام الله علیها فرمودند: به خدا قسم در هر نمازم بر تو (ابوبکر) نفرین میکنم.(20)

امیر المومنین علیه السلام فرمودند: خدا رحمت کند سلمان و اباذر و مقداد را, هیچ کس به اندازه ایشان آن دو (عمر و ابابکر) را نشناخت و از آنان بیزاری نجست و آنان را لعنت ننمود(21)

امام صادق علیه السلام فرمودند: هنگامی که حضرت قائم عج ظهور فرماید آن دو (عمر و ابوبکر) را لعنت نموده و از آنها برائت می جوید.(22)


 1 ) مستدرك الوسائل ج1 ص 159 و ص 162 ، كنزالفوائد ص 185 ،

مناقب ال ابی طالب ج3 ص2 ، التحصین ص 539 ، شواهد التنزیل ج1 ص 554 ،

كشف الیقین ص 224 و 226 ، مجمع النورین ص 214 ، بحارالانوار ج 27 ص 199حدیث 66 ،

‌ غایه المرام ص 17 حدیث 9 و ص 44 حدیث 48 اثبات الهداه ج4 ص 168 و ....

(2) بحارالانوار ج27ص57

(3) بحارالانوار ج2 ص337

(4) بحار الانوار ج30 ص 126

(5) امارة الولایة: ص 51 ـ و تعلیقه شفاء الصدور: ج 2، ص 48

(6) مجمع النورین و ملتقی البحرین: ص 208

( 7) بحارالانوار ج27ص57ح16

( 8 ) خصال شیخ صدوق ج2ص607 – بحارالانوار ج27ص52ح3

(9) اصول کافی, ج8 ص 246 ح343

(10) بحارالانوار ج3ص409

(11) اصول کافی ج 8 ص 125 ح95

(12) بصائر الدرجات ص269 ح9 – بحارالانوار ج30 ص145

(13) بحارالانوار ج72 ص 137 ح25

(14) غایة المرام علامه بحرانی ص257

(15) بحارالانوار ج30 ص383

(16) تفسیر عیاشی ج1ص156 – بحارالانوار ج30ص215

(17) تفسیر نور الثقلین ج5ص576ح25

(18) الكافی ج3 ص342

(19) بحارالانوارج53 ص31

(20) الامامة و السیاسة 1/20

(21) سلیم بن قیس ص921ح67

(22) بحارالانوار 52/386 ح201


امتیاز : نتیجه : 4 امتیاز توسط 4 نفر مجموع امتیاز : 20

نمایش این کد فقط در ادامه مطلب برای قرار کد مورد نظر به ویرایش قالب مراجعه کنید
برچسب ها : چرا لعن میکنیم؟ ,

تاریخ : شنبه 26 آذر 1390 نویسنده : طاها l بازدید : 168

ارسال نظر
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی


مطالب گذشته
آمار کاربران

عضو شويد

نام کاربری :
رمز عبور :

فراموشی رمز عبور؟

عضويت سريع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد
خبرنامه
برای اطلاع از آپیدت شدن وبلاگ در خبرنامه وبلاگ عضو شوید تا جدیدترین مطالب به ایمیل شما ارسال شودسرداران قلم

سایت فرهنگی النباء العظیم

بهترین ها و برترین نوشته های منه بی پلاک


تمام حقوق اين وبلاگ و مطالب آن متعلق به النباء العظیم مي باشد.

جدید ترین موزیک های روزطراح و مترجم قالب

طراح قالب

جدیدترین مطالب روز

فیلم روز

النباء العظیم